Un vrâncean emoţionat a băut un păhărel înainte de examenul auto pentru a prinde curaj. Poliţistul l-a ”mirosit” pe loc

”Curaj lichid” înainte să dea de permis. Un bărbat de 30 de ani, din Nereju, s-a prezentat băut la proba practică pentru obţinerea permisului de conducere, a informat Instituţia Prefectului din judeţul Vrancea.
Un bărbat din Vrancea s-a gândit să-şi facă puţin curaj înainte să dea proba practică pentru permisul de conducere. Miercuri, 14 decembrie, poliţiştii au avut parte de o surpriză când s-a prezentat candidatul din comuna Nereju, judeţul Vrancea, în vârstă de 30 ani.
Bărbatul mirosea extrem de puternic a alcool, ceea ce a determinat solicitarea unui echipaj de la Biroul Rutier Focşani. Astfel, echipajul trimis s-a deplasat la faţa locului, candidatul fiind testat cu alcooltestul, rezultatul emis fiind de 0,50% alcool în aerul respirat, potrivit comunicatului Prefecturii Vrancea.
Potrivit sursei citate, în urma verificărilor întreprinse, candidatul a fost respins de la examenul auto.
”Candidatul a fost testat cu alcooltest-ul, rezultatul emis fiind de 0,50% alcool în aerul respirat. În urma verificărilor întreprinse, candidatul a fost respins de la examenul auto”, se precizează într-un comunicat al Prefecturii Vrancea, citat de Vrancea 24.
Cele mai multe accidente rutiere din România sunt datorate consumului de alcool la volan. Tinerii şoferi asociază consumul de alcool la volan cu suspendarea permisului sau implicarea într-un accident rutier. Potrivit rezultatelor unui studiu sociologic, ei nu percep însă pericolul asupra propriei lor vieţi şi a celorlalți participanți la trafic;
30% dintre ei au recunoscut că au condus cel puţin o dată sub influența alcoolului. Tinerii recunosc că cel mai adesea conduc sub influența alcoolului atunci când pleacă noaptea din club, deoarece cred că șansele de accidente sunt mai mici datorită traficului redus.




