Prețurile facturilor au crescut în anul 2022, iar mulți români sunt afectați din punct de vedere financiar. Cristina, din București, a scris pe o rețea de socializare despre o situație cu care s-a confruntat și pentru care caută, acum, răspunsuri. Iată cât are de plătă la ultima factură Enel, pentru 257 kWh, consumați în luna septembrie 2022.
Cristina, din București, o fostă clientă a companiei Enel, acum înscrisă la Hidroelectrica, a întâmpinat o situație pentru care caută răspunsuri. Femeia a postat pe rețelele de socializare un mesaj prin care explică faptul că la ultima factură Enel are de plată 408,52 de lei, consum făcut în perioada 1 – 30 septembrie 2022, pentru 257 kWh consumați.
Deși s-a mutat la Hidroelectrica, bucureșteanca are, încă, activ contul la Enel. Aceasta a făcut cerere de trecere de la o companie la alta, în data de 28 septembrie 2022, iar, mesajul de mai jos este scris în data de 24 octombrie 2022.
„Bună seara tuturor. Asta mi-a fost ultima factură la Enel (sper 🙏🙏), după alte 2 de câte 800 lei pentru ~500 kw, deci, peste 1.600 lei pentru sub 1.000 kw.
În data de 28 septembrie am făcut cererea de trecere la Hidroelectrica, pentru care am primit pe mail, la scurt timp, contractul de furnizare, cererea, notificarea, toate cele semnate.
Dar de atunci, n-am mai primit nimic, nici de la Enel, nici de la Hidroelectrica. M-am logat pe site, în cont folosind CNP-ul, contul există, e activ, evident nu are nicio factură emisă încă.
Acum, întrebările:
1. Ar fi trebuit să primesc ceva notificare la momentul transferării în acel termen de 21 de zile? Sau pur și simplu devin client și aia e, le trimit lor indexul de luna asta încolo?
2. Pentru cei care au făcut tot de la Enel trecerea: contul e încă activ. E încă activ pentru că am factura de plată? Când va deveni inactiv?
Și 3. Eu am această factură pentru 1-30 septembrie. Însă, eu nu știu de când am fost efectiv preluată de Hidroelectrica. Există vreun risc de facturare dublă? Adică să mă taxeze și Enelul și Hidroelectrica pentru aceeași perioadă?
Mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri!”, se arată în mesajul pe care utilizatoarea l-a postat pe rețelele de socializare.

